ie

Prehliadač Internet Explorer nie je podporovaný

Pre správne zobrazenie stránky vám odporúčame použiť prehliadač Firefox alebo Chrome

Novinky

6.3.2019 

Na elektrické stožiare sme inštalovali nové búdky pre dravce

Na elektrické vedenia pri Siladiciach v okrese Hlohovec pribudlo 20 búdok pre sokola myšiara, ktorý sa živí známym škodcom - hrabošom poľným. 

Organizácia Ochrana dravcov na Slovensku v spolupráci so spoločnosťou Západoslovenská distribučná chcú prispieť k riešeniu aktuálneho environmentálneho problému. Začiatkom roka zverejnili českí vedci alarmujúce výsledky štúdie o katastrofálnom poklese početnosti väčšiny vtáčích druhov poľnohospodárskej krajiny. Ani na Slovensku to nie je inak, na hranici vyhynutia je napríklad sokol červenonohý (kobcovitý) či drop veľký. Biodiverzita klesá tiež pre nadmerné používanie chémie s cieľom ochrany plodín pred škodcami.

Mnohé výskumy dokazujú, že poľnohospodárska krajina je čoraz sterilnejšia, počet druhov klesá. Dokonca aj tie, ktoré sú pomenované podľa svojho obľúbeného prostredia – dramaticky dole išli počty jarabice poľnej, ubúda prepelice poľnej, hrdličky poľnej či škovránka poľného. Na hranici vyhynutia sa ocitol sokol červenonohý i drop veľký. Až hrozivo časté sú prípady úhynu vtáctva kvôli poľnohospodárskym jedom - otrávili sa už volavky, kane, myšiaky, dokonca vzácny sokol červenonohý. Je absurdné, že pre zvýšenie rozlohy polí sa tiež odstraňujú remízky, vetrolamy, stromy, kroviny. Ich význam je však nezastupiteľný – ako ochrana pôdy pred eróziou a taktiež pre živočíchy, pre ktoré sú úkrytom, zdrojom potravy či miestom na hniezdenie. Chémia nie je optimálna voľba pri riešení dôsledkov ľudských aktivít,“ hovorí Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku a pokračuje:

Našťastie, na viacerých lokalitách sa darí presadiť trvalo udržateľné postupy a ohľaduplné hospodárenie. Jednou z možností je biologická ochrana plodín, a to podporou hniezdnych príležitostí pre druhy, ktoré sa živia škodcami. Patrí sem i sokol myšiar, jeho potravou je najmä hraboš poľný – „postrach“ farmárov. Sokoly si vlastné hniezda nestavajú, využívajú príbytky najmä po krkavcovitých druhoch, veľmi sa im tiež páči v búdkach. Okrem stromov sú na ich umiestnenie vhodné stožiare a stĺpy elektrických vedení, ponúkajú lepšiu ochranu pred predátormi, najmä kunou. Hniezdna úspešnosť je potom vyššia,“ dopĺňa Slobodník.

S ochranármi sme sa v rámci pilotného projektu dohodli na inštalovaní 20 búdok na stožiare. Ornitológovia vybrali lokalitu, určili parametre búdok a navrhli rozmiestnenie. My sme zabezpečili výrobu búdok a ich inštaláciu na stožiare 110 kV vedení v našej správe, pretože z hľadiska bezpečnosti môžu takéto práce vykonávať len naši zamestnanci, ktorí prešli špecializovaným výcvikom,“ informuje hovorkyňa Západoslovenskej distribučnej, a.s., Michaela Dobošová.

Viac informácií o problematike nájdete na stránke www.dravce.sk.

budka_instalacia.png

budka_zsd.png